Skip to content

22 Surrey LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 30, 2001

Property Information

Block294.02
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
54%
Improvement Value:$139,700
46%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810+3.4%
2024$10,452+2.6%
2023$10,182+0.7%
2022$10,115+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8401, Page 252Recorded9/7/2001

Property Built

Built

Year Built: 1949