Skip to content

267 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block297
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
49%
Improvement Value:$149,800
51%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362+3.4%
2024$10,019+2.6%
2023$9,760+0.7%
2022$9,695+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 2168, Page 290Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 811, Page 2429

Property Built

Built

Year Built: 1926