Skip to content

104 Highview AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
May 24, 2001

Property Information

Block297
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,100
59%
Improvement Value:$124,200
41%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,556+3.4%
2024$10,206+2.6%
2023$9,943+0.7%
2022$9,877+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 8379, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1952