Skip to content

112 Highview AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block297
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
58%
Improvement Value:$129,900
42%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+3.4%
2024$10,431+2.6%
2023$10,162+0.7%
2022$10,095+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 2035, Page 1838Recorded8/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952