Skip to content

447 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block300
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
50%
Improvement Value:$155,100
50%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,047+3.4%
2024$10,680+2.6%
2023$10,405+0.7%
2022$10,336+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2549, Page 1773Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8294, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1936