Skip to content

496 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$112,013
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block302
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
67%
Improvement Value:$101,600
33%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,779+3.4%
2024$10,421+2.6%
2023$10,152+0.7%
2022$10,085+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$112,013
Sq Ft1,248DeedBook 4843, Page 723Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 3041, Page 583Recorded8/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953