Skip to content

490 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2018

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block308
Lot14.01

Dwellings---
ZoningR5
Sq Footage3,902
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
33%
Improvement Value:$358,500
67%
Total Assessment$533,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,817+3.4%
2024$18,192+2.6%
2023$17,723+0.7%
2022$17,606+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 3086, Page 773Recorded10/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018