Skip to content

56 Harriet AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2023

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Jan 7, 2015

Property Information

Block316
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF-B1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,700
24%
Improvement Value:$614,600
76%
Total Assessment$804,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,368+3.4%
2024$27,427+109.0%
2023$13,122+0.7%
2022$13,035+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 1846, Page 408Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9119, Page 746