Skip to content

16 Harriet AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block317
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
55%
Improvement Value:$147,700
45%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,516+3.4%
2024$11,134+2.6%
2023$10,846+0.7%
2022$10,775+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928