Skip to content

55 Wilbur RoadBergenfield, NJ 07621

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block326
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,800
24%
Improvement Value:$639,600
76%
Total Assessment$841,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,676+3.4%
2024$28,692+2.6%
2023$27,951+0.7%
2022$27,766+1.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8872, Page 430

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 7913, Page 874