Skip to content

45 Maiden LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block329
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,361
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
30%
Improvement Value:$415,700
70%
Total Assessment$590,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,834+3.4%
2024$20,143+2.6%
2023$19,623+0.7%
2022$19,493+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft3,361DeedBook 3024, Page 275Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 2622, Page 1024Recorded5/26/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8673, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1960