Skip to content

16 W Englewood AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block344
Lot2.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1.5S3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
63%
Improvement Value:$146,400
37%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,052+3.4%
2024$13,585+2.6%
2023$13,235+0.7%
2022$13,147+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938