Skip to content

369 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Dec 20, 2010

Property Information

Block347
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB-CB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,800
92%
Improvement Value:$51,200
8%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,573+3.4%
2024$21,824+2.6%
2023$21,261+0.7%
2022$21,120+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 619, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1965