Skip to content

180 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block37
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,100
62%
Improvement Value:$104,000
38%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,703+3.4%
2024$9,381+2.6%
2023$9,139+0.7%
2022$9,078+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949