Skip to content

221 Elder AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block3
Lot108
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
42%
Improvement Value:$217,900
58%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152+3.4%
2024$12,716+2.6%
2023$12,388+0.7%
2022$12,306+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8578, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1961