Skip to content

89 Williamson RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block3
Lot115
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF-S2G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
40%
Improvement Value:$225,700
60%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+3.4%
2024$12,811+2.6%
2023$12,481+0.7%
2022$12,398+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$398,000
Sq Ft2,158DeedBook 4754, Page 311Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 488, Page 1386

Property Sale

Sale
$463,000
DeedBook 8915, Page 341

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8002, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1926