Skip to content

213 Ames AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block3
Lot139
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
54%
Improvement Value:$145,400
46%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,124+3.4%
2024$10,755+3.2%
2023$10,421+0.7%
2022$10,352+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 2950, Page 2347Recorded5/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950