Skip to content

6 Sieber CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1967

Last Sale Price
$684,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block3
Lot166
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,100
44%
Improvement Value:$213,700
56%
Total Assessment$384,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,572+3.4%
2024$13,122+2.6%
2023$12,783+0.7%
2022$12,698+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$684,000
Sq Ft2,458DeedBook 5106, Page 949Recorded10/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1967