Skip to content

4 Sergent CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block3
Lot179
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,200
48%
Improvement Value:$176,100
52%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,861+3.4%
2024$11,468+2.6%
2023$11,172+0.7%
2022$11,098+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8616, Page 830

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8483, Page 864

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 8162, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1961