Skip to content

60 Sergent CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Aug 28, 1996

Property Information

Block3
Lot193
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
50%
Improvement Value:$183,700
50%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,852+3.4%
2024$12,426+2.6%
2023$12,105+0.7%
2022$12,025+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 7906, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1961