Skip to content

68 Sergent CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block3
Lot195
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
50%
Improvement Value:$170,500
50%
Total Assessment$340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,024+3.4%
2024$11,625+2.6%
2023$11,325+0.7%
2022$11,250+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961