Skip to content

196 Harrington StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block3
Lot45.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
58%
Improvement Value:$101,300
42%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+3.4%
2024$8,228+2.6%
2023$8,016+0.7%
2022$7,963+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,092DeedBook 4299, Page 1785Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956