Skip to content

210 Harrington StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block3
Lot47
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
48%
Improvement Value:$171,500
52%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692+3.4%
2024$11,304+2.6%
2023$11,012+0.7%
2022$10,940+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8319, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1926