Skip to content

133 Williamson RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block3
Lot63
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$123,700
45%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,653+3.4%
2024$9,333+2.6%
2023$9,092+0.7%
2022$9,032+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 283, Page 2146

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 8304, Page 389

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8211, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1951