Skip to content

123 Williamson RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block3
Lot65
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$121,700
45%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,583+3.4%
2024$9,265+2.6%
2023$9,026+0.7%
2022$8,966+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000
Sq Ft1,152DeedBook 4827, Page 296Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 500, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1951