Skip to content

211 N Vivyen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block3
Lot84
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
52%
Improvement Value:$129,300
48%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+3.4%
2024$9,183+2.6%
2023$8,946+0.7%
2022$8,887+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 2486, Page 1849Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 1555, Page 1436Recorded11/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1926