Skip to content

203 N Vivyen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block3
Lot86
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
53%
Improvement Value:$124,400
47%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$8,375+0.8%
2020$8,311+0.5%
2019$8,269+1.7%
2018$8,134+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926