Skip to content

303 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block40
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionS-CB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
68%
Improvement Value:$82,100
32%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,962+3.4%
2024$8,665+2.6%
2023$8,441+0.7%
2022$8,385+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft825DeedBook 4299, Page 1483Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 1866, Page 440Recorded2/19/2015

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 1864, Page 788Recorded2/17/2015

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 275, Page 1143

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8543, Page 89

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8148, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1950