Skip to content

196 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block45
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
53%
Improvement Value:$152,500
47%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,445+3.4%
2024$11,065+2.6%
2023$10,780+0.7%
2022$10,709+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 1148, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1977