Skip to content

12 Day AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block46
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
64%
Improvement Value:$103,000
36%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,756+3.5%
2024$9,424+2.7%
2023$9,175+0.7%
2022$9,112+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949