Skip to content

17 Beulah PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 2014

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block4
Lot13.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,735
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
30%
Improvement Value:$350,000
70%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,635-1.5%
2024$17,903-4.4%
2023$18,723+0.7%
2022$18,599+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$626,000
Sq Ft2,735DeedBook 4158, Page 1354Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,735DeedBook 3160, Page 2285Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 2014