Skip to content

133 Elder AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block54
Lot2.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
51%
Improvement Value:$160,100
49%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,643+3.4%
2024$11,256+2.6%
2023$10,966+0.7%
2022$10,893+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 937, Page 482

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 9124, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1926