Skip to content

128 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2008

Property Information

Block56
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,600
41%
Improvement Value:$202,700
59%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,214+3.4%
2024$11,809+2.6%
2023$11,504+0.7%
2022$11,428+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7939, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1950