Skip to content

81 N Stoughton StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block59
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
53%
Improvement Value:$155,600
47%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,554+3.4%
2024$11,171+2.6%
2023$10,883+0.7%
2022$10,811+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928