Skip to content

82 Blauvelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1993

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block5
Lot17.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1S2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
44%
Improvement Value:$194,800
56%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,345+3.4%
2024$11,935+2.6%
2023$11,627+0.7%
2022$11,550+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,617DeedBook 2924, Page 370Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 859, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1993