Skip to content

163 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1938

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 19, 2012

Property Information

Block5
Lot3.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
56%
Improvement Value:$133,400
44%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+3.4%
2024$10,431+2.6%
2023$10,162+0.7%
2022$10,095+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 1309, Page 2424

Property Built

Built

Year Built: 1938