Skip to content

36 Woods AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
May 3, 2002

Property Information

Block68
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
52%
Improvement Value:$173,300
48%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,831+3.4%
2024$12,406+2.6%
2023$12,085+0.7%
2022$12,005+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 8475, Page 862

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7651, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1966