Skip to content

44 Harrington StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block69
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
55%
Improvement Value:$151,900
45%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,847+3.4%
2024$11,454+2.6%
2023$11,159+0.7%
2022$11,085+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500
Sq Ft1,344DeedBook 3982, Page 1921Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$274,500
DeedBook 8482, Page 400

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7874, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1954