Skip to content

144 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1998

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block76
Lot29.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
33%
Improvement Value:$306,400
67%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,090+3.4%
2024$15,556+2.6%
2023$15,155+0.7%
2022$15,055+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8836, Page 319

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 8144, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1998