Skip to content

110 Stillman AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block7
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
51%
Improvement Value:$167,700
49%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,087+3.4%
2024$11,686+2.6%
2023$11,384+0.7%
2022$11,309+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,712DeedBook 4546, Page 1067Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9210, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1953