Skip to content

33 Cleveland StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block80
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
56%
Improvement Value:$129,900
44%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,436+3.4%
2024$10,090+2.6%
2023$9,830+0.7%
2022$9,765+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 7905, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1921