Skip to content

N Washington AveBergenfield, NJ 07621

Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block85
Lot22.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,010,300
63%
Improvement Value:$589,700
37%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,432+3.4%
2024$54,560-8.8%
2023$59,796+0.7%
2022$59,400+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0