Skip to content

137 Harcourt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$619,800
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block92
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
42%
Improvement Value:$204,300
58%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,426+3.4%
2024$12,013+2.6%
2023$11,703+0.7%
2022$11,626+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$619,800
Sq Ft2,208DeedBook 4709, Page 6Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9130, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1925