Skip to content

165 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2000

Property Information

Block97
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage969
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
65%
Improvement Value:$79,700
35%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,781+3.5%
2024$7,515+2.7%
2023$7,314+0.7%
2022$7,264+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956