Skip to content

318 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$141,250
Last Sale Date
Jul 27, 1994

Property Information

Block102
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-BV&F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,500
40%
Improvement Value:$227,100
60%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,696+3.1%
2024$11,342+3.1%
2023$10,999+2.7%
2022$10,714+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$141,250

From:

To:

DeedBook 7727, Page 903NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/2/1994

Property Sale

Sale
$92,714

From:

To:

DeedBook 7724, Page 654NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/22/1994

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7618, Page 41Recorded7/13/1993

Property Built

Built

Year Built: 1923