Skip to content

275 Engle St #D-4Englewood, NJ 07631

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$208,500
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block1101
Lot34
QualifierC0056
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class---
DescriptionNO D-4-1BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
32%
Improvement Value:$111,600
68%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+3.1%
2024$4,890
Property History

Property Sale

SaleMulti
$208,500
DeedBook 3640, Page 1735

Property Built

Built

Year Built: 1929