Skip to content

275 Engle St #L-4Englewood, NJ 07631

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block1101
Lot34
QualifierC0063
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class---
DescriptionNO L-4-2BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
33%
Improvement Value:$143,600
67%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,589+3.1%
2024$6,389
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 2176, Page 1765

Property Built

Built

Year Built: 1929