Skip to content

29-33 Park PlEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block1203
Lot6.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,800
68%
Improvement Value:$304,200
32%
Total Assessment$945,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,040+3.1%
2024$28,161-14.6%
2023$32,972+2.7%
2022$32,116+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 2697, Page 1023Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8086, Page 968Recorded7/28/1998