Skip to content

76 Hillside AveEnglewood, NJ 07631

Built 1996

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 15, 1999

Property Information

Block1204
Lot10.05
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,800
59%
Improvement Value:$299,200
41%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,279+3.1%
2024$21,605+3.1%
2023$20,953+2.7%
2022$20,409+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

DeedBook 8160, Page 628Recorded4/21/1999

Property Sale

Sale
$426,500

From:

To:

DeedBook 8008, Page 824NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/1/1997

Property Built

Built

Year Built: 1996