Skip to content

89 Spring LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1997

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jul 10, 2001

Property Information

Block1204
Lot10.06
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,751
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,100
56%
Improvement Value:$347,900
44%
Total Assessment$795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,430+3.1%
2024$23,691+3.1%
2023$22,976+2.7%
2022$22,379-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,751DeedBook 8380, Page 903Recorded7/13/2001

Property Sale

Sale
$422,500

From:

To:

DeedBook 7989, Page 410NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/25/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7834, Page 905